Články

Naarva S23 a S23C – špeciálna fínska stínacia hlavice

Fínsky šampión v ľahkej váhe – stínacia hlavica ovládaná Vaším telefónom

Spoločnosť JPJ Forest, s.r.o. sa v priebehu roka 2016 stala oficiálnym zastúpením fínskej spoločnosti Pentin Paja Oy pre český a slovenský trh. Táto fínska spoločnosť je po celom svete skôr známa značkou Naarva, pod ktorou už od roku 1964 vyrába (stále len vo Fínsku!) stínacie a harvestorové hlavice prvotriednej kvality. Naarva vyrába mnoho rôznych typov stínacie / harvestorových hlavíc, ktoré možno použiť na najrôznejších typoch nosných strojov, od ľahkých typov lesníckych hydraulických rúk až po žeriavy / ramená klasických stavebných rýpadiel / bagrov. Kompletný sortiment značky Naarva nájdete na našich webových stránkach: www.hydraulicka-ruka.sk. V tomto článku sa budeme venovať typu, ktorý je najpredávanejší ľahkou stínacia hlavicou na európskom trhu a síce Naarva S23 a S23C.

Naarva S23 – kompletní detail kácecí hlavice

Naarva S23C – kompletní detail kácecí hlavice

Naarva S23 - bagr

Pre aké stroje sú stínacie hlavice Naarva vhodné?

Naarva S23 je malá a ľahká stínacia hlavica s posunom stromu prostredníctvom hydraulického valca. Je určená pre inštaláciu na bežné lesnícke hydraulickej ruky – traktorové vyvážacie vleky, hydraulickej ruky montované priamo na nosný stroj (UKT, SLKT, ..), do 3-bodového závesu a tiež pre malé a stredné bagre. Zákazník má na výber z dvoch základných variantov:

  1. S gilotinovým nožom (nižšia úrez – 23 cm, bezúdržbové prevedenie, nepotrebuje mazanie, lacnejšie)
  2. S reťazovou pílou (max. úrez – 30 cm, maže olejom zo systému nosného stroja)

Inštalácia a technické údaje stínacia hlavice

Vlastná hmotnosť hlavica S23 je menej ako 240 kg, odvetvie drevnú hmotu o priemere 5 – 25 cm a jej maximálny úrez je 23 (30) cm. Požiadavky na hydraulický systém nosného stroje sú veľmi nízke: prietok oleja cca 40 – 70 litrov/minútu a jeho tlak 170 – 200 bar. Inštalácia vyžaduje iba pripojenie jediné hydraulické funkcie (najčastejšie sa používa okruh pre drapák). Inštalácia nevyžaduje samostatný hydraulický okruh ani žiadny typ elektro – inštalácie. Zjednodušene povedané, k inštalácii sú potrebné „iba 2 hadice„, ktoré slúžia na ovládanie drapáka, na ktorého miesto sa hlavica najčastejšie inštaluje.

Naarva S23

Pre aký typ práce sú hlavice určené?

Stínacia hlavice Naarva S23 sa vyrába už od roku 1996 je stále vyvíjaná a zdokonaľovaná (napr. ovládanie cez BlueTooth prostredníctvom chytrého telefónu – viac info nižšie). Svojich zákazníkov si nachádza veľmi ľahko hneď z niekoľkých dôvodov:

  • najvyššia kvalita a perfektné spracovanie, vyrobené vo Fínsku
  • Viac ako 20 rokov skúseností a vývoja rovnakého typu
  • nízka hmotnosť, extrémne jednoduchá inštalácia, nízka cena
  • možno použiť na bežných hydraulických rukách / žeriavoch (stredných i malých)

Vzhľadom na možnosť zakúpenia ako gilotinového, tak aj reťazového rezného ústrojenstva, je jej použitie veľmi široké.

  • 2. prebierky, čistenie náletových plôch a priekop, spracovanie tzv. rýchlo rastúcich drevín, atp.
  • Naarva S23 môže byť tiež použitá ako nesený procesor pre odvetvovanie a manipuláciu (napr. v mieste pokládky) alebo na spracovanie špicou a silne zavětvených častí stromov v kombinácii s drevorubači.

Novinka pre rok 2016 – ovládanie pomocou mobilu / tabletu

Naarva je prvý výrobca na svete, ktorý sériovo vyrába stínacia hlavicu ovládateľnú Vaším chytrým telefónom! Na hlavici je namontovaný špeciálny hydraulický rozvádzač vybavený prevodníkom signálu Bluetooth, ktorý komunikuje buď s Vašim šikovným telefónom alebo s tabletom, ktorý je k hlavici v tejto výbave dodávaný.

Stiahnete si aplikáciu a prostredníctvom telefónu iba volíte, ako dlhé sortimenty má hlavice vyrábať! Voliť možno od 1 až do 999 cm. Ovládací program ponúka možnosť 4 uložených dĺžok sortimentov, ktoré vyrábate najčastejšie (možno ich meniť). Program tiež zaznamenáva dáta o vykonanej práci – zaznamenávaný je počet hlavných rezov (vyrúbaných stromov) a počet manipulačných rezov (vyrobených sortimentov).

Naarva S23 - dálkově ovládání mobilem
Základná cena stínacie hlavice Naarva S23 je 9 225,- € bez DPH. Pre detailnejšie cenovú ponuku a viac info nás prosím kontaktujte na info@hydraulicka-ruka.sk alebo +420 773 202 321.

Dodávatelia

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor JPJ Forest Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB