Články

Harvestorové stínacia hlavice

S nástupom výkonnej mechanizácie v lesníctve sa stále viac využívajú rôzne typy harvestorov s kácecími a procesovacími hlavicami. Dnes už nie sú obmedzené len na veľké harvestory či traktory, ale dajú sa využiť napríklad aj u pracovných štvorkoliek.

Typ harvestorové stínacia hlavice

Existujú stínacie hlavice určené na zabíjanie stromov, procesovací hlavice určené na odvetvovanie a niekedy aj rezanie kmeňov a potom rôzne kombinované typy. Tieto hlavice sa využívajú najmä v závislosti od typu použitej mechanizácie a zostavenie ťažobné linky. Väčšia harvestorov používajú takmer výhradne kombinované hlavice, ktoré vie strom poraziť, odvetviť, narezať na požadovanú dĺžku a naložiť.

Naša firma sa špecializuje na predaj hydraulických rúk aj procesovacích harvestorových hlavíc. V ponuke máme aj kvalitné rotátory na hydraulickej ruky.

Výkon hlavice

Rôzne stínacia hlavice sú dostupné takmer v ľubovoľnom výkonu, ich využitie samozrejme veľmi závisí aj od typu použitej mechanizácie. Správne použitie a dostatočné dimenzovanie použitého stroja má zásadný vplyv aj na bezpečnosť. Aj menšie pracovné štvorkolky môžu napríklad rúbať stromy do priemeru kmeňa okolo 10 cm, ale využitie silných hlavíc na výrub vzrastlých stromov vyžaduje dostatočnú protiváhu, stabilné postavenie a v neposlednom rade aj dostatočne silné opory. Použitie relatívne silných hlavíc na slabých strojoch je veľmi nebezpečné. Preto sa pre výrub spravidla využívajú priamo harvestory či lesné traktory a traktor bagre.

Nevýhodou traktorov je to, že musí vyrúbané drevo zložiť a následne sa musí vyvážať ďalším strojom, zatiaľ čo výkonné harvestory kombinované s vyvážačkou obslúži prakticky celú ťažobnú linku. Výhodou harvestorov je tiež výrazne väčší plošný rozmer a tým aj vyššia stabilita. Výkon pri rúbaní teda nelimituje iba priamy výkon harvestorové hlavice, ale kombinácia použité hlavice, hydraulickej ruky a stroje.

Konštrukcia harvestorové stínacia hlavice

Konkrétne technické riešenie závisí vždy od typu a požadovanom výkone. Menšie gilotínové hlavice používajú nôž, ktorý dokáže preseknúť náletové dreviny či mladší stromčeky v probírkách. Pre ťažbu vzrastlých stromov sa používajú rôzne typy pulzných či harvestorových hlavíc, ktoré režú akousi obdobou reťazovej píly. Hlavica je v každom prípade extrémne namáhaná a často aj konštrukčne zložitá, najmä v prípade kombinovaných harvestorových hlavíc pre rúbanie aj spracovanie dreva. To kladie vysoké nároky na kvalitu konštrukcie, spracovanie aj použitých materiálov.

Nákup harvestorové hlavice

Pri výbere a nákupe harvestorové hlavice je potrebné pamätať hneď na niekoľko dôležitých vecí. Hlavica pochopiteľne musí mať dostatočný výkon a schopnosti pre plánované využitie. Veľmi dôležitá je aj kvalita prevedenia, konštrukcia, použité materiály a záruka. Nemenej dôležité sú ale aj ďalšie aspekty, ako napríklad jednoduchosť montáže, možnosti servisu či dostupnosť a cena náhradných dielov.

Ak si neviete rady, určite sa na nás obráťte pomocou formulára nižšie a naši skúsení predajcovia vám pomôžu vybrať hlavicu podľa vašich potrieb.

 

 

Dodávatelia

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor JPJ Forest Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB